Тема уроку: «Дерева, кущі, трави».

Мета уроку: Ознайомити учнів із різноманітним світом рослин, учити порівнювати рослини: виділяти спільні та відмінні ознаки будови дерев, кущів, трав’янистих рослин, об’єднувати їх у групи; розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, логічне мислення учнів; виховувати інтерес до рослинного світу, бережливе ставлення до природи.

Очікувані результати: Учні повинні знати ознаки дерев, кущів і трав’янистих рослин, розпізнавати їх на практиці.

Обладнання. Презентація «Дерева, кущі, трави»; Буратіно, лікар Айболить, ребус; предметні малюнки рослин: дуб, калина, підсніжник; роздатковий матеріал: схема «Рослини».

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Хід уроку:

1.Організаційний момент.

1.1. Привітання.

         Продзвенів шкільний дзвінок,

         Всіх покликав на урок.

         Тож, і ми часу не гаймо,

         І урок розпочинаймо.

- Добрий день!

         Щоб урок пройшов цікаво,

         Всі берімося до справи!

-Сідайте.

1.2.Перевірка готовності до уроку.

- Перевіримо, чи все необхідне до уроку є у вас на партах: підручник «Природознавство», зошит з друкованою основою, ручка, простий олівець і картки.

2.Актуалізація опорних знань учнів.

2.1.Фенологічні спостереження.

- Яка зараз пора року?

2.1.1. Повідомлення синоптика.

- Послухаємо повідомлення синоптика про сьогоднішній день.

·        Сьогодні  ... (число)

·        Холодно.

·        Вітер …

·        Небо …

·        Опади …

3. Мотивація навчальної діяльності учнів та повідомлення теми і мети уроку.

3.1. Слово вчителя.

- Діти, кого із казкових героїв ви помітили у нашому класі? (Буратіно).

Буратіно звернувся до нас із проханням допомогти йому розгадати ребус.

Ми не відмовимо йому? (Ні). Допоможіть, будь ласка.

Яке ж слово заховалося у ребусі?

3.2.Розгадування ребуса.


 

 "" Колесо"

       е=і

 

(Ліс )

-         Ні для кого не секрет, що Буратіно дуже любить пригоди. Він запрошує нас у мандрівку. Ви погоджуєтеся?

-         Нам необхідно взяти деякі речі. Одягніть на плечі рюкзаки.

-         Вирушаємо у похід.

-         Закрийте оченята. 1,2,3,4,5 – відкрийте очі.

-         Де ми опинилися? (У лісі).

-         Сьогодні ви дізнаєтеся, на які групи поділяються рослини і які ознаки вони мають, а також навчитеся розрізняти групи цих рослин.

    Ліс — це диво, ліс — це казка.

                         То ж ходімо в ліс, будь ласка.

                         В лісі є кущі і квіти,

                         В нім сплели дерева віти.

                         Трави, ягоди й грибочки,

                         В нім чарівні є куточки.

4.Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

4.1. Бесіда.

-         Пригадайте, діти, які рослини ростуть у лісі?

4.2. Розповідь вчителя з демонстрацією презентації.

- Як ви впевнились, рослин у природі велика кількість. Усі вони не схожі одна на одну. Тому за зовнішнім виглядом рослини поділяють на три групи: дерева, кущі і трав’янисті рослини.

4.3. Формування понять «дерева», «кущі», «трави».

4.3.1. Проблемне запитання.

- Зверніть увагу на слайд. Які рослини ви бачите? (Береза, яблуня, ялина).

- Що спільного у цих рослин?

- Як їх можна назвати одним словом? (Дерева).

4.3.2. Слово вчителя.

- Дерева завжди мають одне дерев’янисте стебло – стовбур. Від нього ростуть віти.

4.3.3. Відгадування загадки.

- Послухайте загадку. Відгадавши її, ви дізнаєтеся, про яке дерево говориться.

Цей могутній диво-тато

Діточок зростив багато.

Хоч сам шапки він не має,

Діточкам шапки вдягає.

                            (Дуб)

4.3.4. Проблемне запитання.

- Назвіть рослини, зображені на слайді. (Малина, смородина, шипшина).

- Подумайте, діти, чим вони відрізняються від дерев?

- Як ми можемо назвати їх одним словом? (Кущі).

4.3.5. Слово вчителя.

- Запам’ятайте, діти: Кущ має декілька тонких дерев’янистих стебел.

4.3.6. Відгадування загадки.

- А який кущ заховався у наступній загадці? Спробуємо відгадати.

 

У вінку зеленолистім

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду. 

                            (Калина)

- Подорожуємо далі.

4.3.7. Проблемне запитання.

- Хто знає, як називаються ці рослини? (Ромашка, дзвоники, кульбаба).

- Чим ці рослини відрізняються від дерев і кущів?

- Як назвати їх одним словом?

4.3.8. Слово вчителя.

- Трав’янисті рослини мають м’яке, соковите,  тонке зелене стебло.

4.3.9. Слухання казки.

- Діти, послухайте казку, яка називається «Смілива квіточка».

- Скажіть, про яку квітку у ній йдеться. (Про підсніжник.)

Смілива квіточка

Надворі лютувала Зима. Сили її ще не покинули, тому птахи і звірі замерзали від холоду.

У цей час у землі, майже біля самої поверхні квіти вишикувалися в чергу, хто за ким буде рости. Та от лихо. Ніхто не хотів бути першим. Всі боялися, що Зима заморозить.

Аж ось, з якогось далекого куточка вийшла маленька біленька квіточка.

- Я піду, - мовила вона.

- Та ти ж така маленька і тендітна. Зима ж тебе заморозить! - закричали всі довкола.

- Я сильна, все буде добре, - відказала та.

Незабаром  з кучугури снігу смілива квіточка показала свої зелені листочки.

Глянувши на це тендітне стебло, Зима зрозуміла, що вона програла, тому несподівано зникла.

         От так квіточка, що з’явилася з-під снігу, зуміла провчити стару бабу Віхолу.  

 

- Як називається ця «смілива» квіточка?

- Отож, діти, на які групи поділяються рослини?

5. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

5.1. Гра «Вгадай рослину».

- А зараз ми пограємо у гру «Вгадай рослину».

- На слайді з’явиться рослина. Вам необхідно назвати її і сказати, до якої групи вона належить. Довести свою думку.

(1. Сосна – дерево.)

(2. Калина – кущ.)

(3. Ліщина – кущ.)

(4. Клен – дерево.)

(5. Кульбаба – трав’яниста рослина.)

Фізкультхвилинка

- Довго ми з вами подорожували. Тому прийшов час трішки відпочити.

Раз!  Два!  Час  вставати:

Будемо  відпочивати.

Три!  Чотири!  Присідаймо,

Швидко  втому  проганяймо.

П’ять!  Шість!  Засміялись,

Кілька  раз  понахилялись.

Зайчик  сонячний  до  нас

Завітав  у  вільний  час.

Будем  бігати,  стрибати,

Щоб  нам  зайчика  впіймати.

Прудко  зайчик  утікає

І  промінчиками  грає.

Сім!  Вісім!  Час  настав

Повернутись  нам  до  справ.

- Наша подорож продовжується.

- А хто це до нас приєднався? (Лікар Айболить). Він щось тримає у руках. Це завдання для вас.

5.2. Робота в парах.

(Кожна пара отримує картку зі схемою «Рослини».)

- Зверніть увагу на картки, що лежать у вас на партах.

Що на них написано? (Рослини).

- Ви будете працювати у парах. Кожній парі необхідно заповнити схему «Рослини». Тобто, написати групи рослин.

5.3. Перевірка (одна пара біля дошки).

6. Узагальнення і систематизація знань учнів.

6.1. Робота за підручником. (с.61)

- Відкрийте підручники там, де закладинка (с.61).

- Уважно розгляньте зображення рослин.

- Дпоможіть Буратінові знайти «зайву» рослину у кожному рядку і пояснити, чому вона «зайва».    (Тюльпан, проліска, клен).

- Молодці!

Покладіть підручники на край парти.

6.2. Робота в зошиті з друкованою основою.

- Відкрийте зошити на с.23. знайдіть 1-ше завдання.

- Необхідно з’єднати стрілочками зображення рослини з написами у табличках.

(дерево - 2)

(трав’яниста рослина - 3)

(кущ - 1)  

7. Підсумок уроку.

- Прийшов час повертатися додому. Закрийте очі. 5,4,3,2,1 – відкрийте оченята! Ми у класі. На цьому наш похід завершується.

- Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?

- Що запам’яталося найбільше?